040 88 99 18 - Zaupni telefon vsak delovni dan med 10. in 15.uro

11.4.2025

 

Kako igralniška industrija brez licenc za poslovanje na čezmejnih trgih izkorišča priljubljenost spletnih vplivnežev

 

Pravkar objavljena študija dobrodelne organizacije Deal Me Out iz Walesa je pokazala, da kar 9 od 10 vplivnežev, ki so sodelovali v raziskavi, aktivno uporablja in promovira nezakonite spletne igralnice. Ti vplivneži pogosto delujejo preko platform, kot so YouTube, Twitch, TikTok in Discord.

 

Ta poslovni model je v osnovi zelo preprost. Vplivneži v svojih prenosih v živo igrajo igre na srečo in igranje vseskozi strastno komentirajo. Predvsem se to nanaša na dobitke, ki so zaradi za ta namen prirejenih izplačilnih shem, veliko pogostejši, kot se to dogaja v realnem svetu. S povezavami, ki jih vplivneži objavijo pod posnetkom, usmerjajo svoje sledilce na spletno stran igralnice, s katero imajo dogovor. Sledilci, ki se v tako igralnico registrirajo, pri igranju svoj denar seveda izgubljajo, saj drugače ni možno. Igralnica potem vplivnežu izplača del denarja, ki so ga pri hazardiranju izgubili njegovi sledilci.

 

Ključni razlogi za migracijo odraslih igralcev v Veliki Britaniji na črni trg iger na srečo so povezani s frustracijami igralcev zaradi omejitev pri višini depozitov, preverjanj finančne sposobnosti in drugih regulatornih ukrepov. Te omejitve mnoge igralce silijo v iskanje alternativnih možnosti, kjer takih ovir ni.

Prav v tem prostoru so svojo tržno nišo našle nelicencirane igralnice, ki ne poslujejo v skladu z lokalnimi predpisi, ter vplivneži, ki s svojim širokim dosegom na takem trgu uspešno promovirajo te neregulirane ponudnike.

 

Poročilo Deal Me Out navaja, da je eden od britanskih ustvarjalcev vsebin v oktobru 2024 dosegel več kot milijon ogledov svojih videov o igranju na črnem trgu iger na srečo.

 

Populacijo sledilcev pa v veliki meri sestavljajo tudi nepolnoletni mladostniki, ki na domačem trgu nimajo dostopa do licenciranih spletnih igralnic. V spletnih igralnicah, ki delujejo čezmejno, in za svoje delovanje nimajo potrebne licence, zaščita mladoletnikov deluje slabše ali pa sploh ne obstaja.

 

Eden najbolj šokantnih podatkov iz poročila organizacije Deal me Out je ocena, da se z nezakonitim igranjem na srečo ukvarja kar do 420.000 šolarjev v Združenem kraljestvu. Še posebej priljubljene so platforme, ki omogočajo igranje z uporabo kriptovalut ali celo virtualnih valut iz videoiger.

 

Vplivneži igrajo osrednjo vlogo pri širjenju nezakonitega igranja na srečo. Njihova vsebina ne le spodbuja selitev igralcev na črni trg, temveč tudi povečuje tveganje za škodljive posledice igranja na tem trgu, zlasti med ranljivimi skupinami, kot so mladi in finančno ogroženi posamezniki.

Zaradi tega je nujna strožja regulacija vsebin na družbenih omrežjih ter uvedba jasnih in učinkovitih politik, ki bodo omejevale promocijo nezakonitih iger na srečo in učinkoviteje zaščitile potrošnike pred nevarnostmi nedovoljenih ponudnikov

 

In kako je s tem v Sloveniji?

Trend spodbujanja igranja iger na srečo v spletnih kazinojih brez licence se je razširil tudi med slovenskimi vplivneži, ki imajo vpliv na desetine tisočev mladih sledilcev.

Toda v primeru Slovenije ne moremo govoriti, da migriranje na črni trg iger na srečo povzročajo frustracije igralcev zaradi  omejitev, kot jih poznajo v Veliki Britaniji in v drugih državah. V Sloveniji namreč uradno ne deluje nobena spletna igralnica, saj tujim podjetjem za opravljanje dejavnosti na našem trgu država ni podelila še nobene licence. Vsako igranje pri tujih ponudnikih je tako v nasprotju z slovensko zakonodajo.

Med domačimi ponudniki iger na srečo na spletu trenutno delujeta le dve podjetji – Loterija Slovenija in Športna loterija. Obe si prizadevata, da bi zadržali domače igralce in jih ne bi izgubili v prid nelicenciranim tujim ponudnikom. Eden ključnih ukrepov za dosego tega cilja so "omejitve" pri pologih na igralni račun. Loterija Slovenija tako omogoča dnevni polog v višini 500 evrov in mesečni polog v višini 2.500 evrov.  Športna loterija svojim igralcem stav dovoljuje dnevni polog 2.000 evrov, mesečni polog pa je "omejen" na največ 10.000 evrov.

Za primerjavo: V Nemčiji zakon določa, da mesečni polog na spletni igralni račun ne sme preseči 1.000 evrov. Ko je ta znesek porabljen, vas sistem avtomatično uvrsti na listo igralcev s prepovedjo igranja v istem mesecu.

 

Poročilo organizacije Deal Me Out:   https://www.dealmeout.org/blackmarketreport